Patrycja Peterson-Różycka: O kobietach, pasji i poszukiwaniu własnej drogi

– Napędzają mnie efekty, robienie tego, w czym jestem dobra, i tego, w co wierzę. Uskrzydla mnie to, jak inni się rozwijają, rozkwitają, zdobywają nowe kompetencje i dzielą tym z całym światem. Jak podążają drogą, którą wybrali, i jak dbają o siebie. Motywację do działania daje mi również zdobywanie nowych kompetencji, własny rozwój oraz poczucie, że to, co robię, ma sens. – mówi Patrycja Peterson-Różycka, HR business partner, coach, mentor. Doradza w obszarze rozwoju osobistego i kariery. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. 

 

 

 

Czym się zajmujesz na co dzień? Jaka jest Twoja filozofia prowadzenia biznesu?

Na co dzień jestem HR business partnerem, coachem, mentorem, doradcą w obszarze rozwoju osobistego i zawodowego. Pomagam zrozumieć drugą osobę, jej potrzeby i emocje. Wspieram w realizacji celów, rozwoju kariery i osiąganiu porozumienia. Wierzę w człowieka i jego potencjał. Jestem współzałożycielką Roku Kobiet (#RokKobiet), projektu zbudowanego wokół społeczności kobiet i nastawionego na wzajemne wsparcie, inspirowanie oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Rok Kobiet oparłyśmy na idei kobiecych kręgów, na współpracy, bo wierzymy, że mimo stereotypów bliżej nam jednak do współpracy niż do rywalizacji. Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, pokazywać wartościowe i ważne projekty, łączyć kobiece inicjatywy, inspirować do zmiany, ale i do dbania o siebie. Wierzymy, że siła tkwi w zgranej społeczności, dlatego stworzyłyśmy grupę fantastycznych dziewczyn z wyjątkowymi ambasadorkami na czele, które w naszym projekcie dzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą. Każda z nich jest ekspertem w swojej dziedzinie. Jesteśmy aktywne w mediach społecznościowych, nasze profile można znaleźć na Facebooku, LinkedIn i Instagramie. Stworzyłyśmy również oryginalny, specjalnie zaprojektowany kalendarz. Jest w nim miejsce na notatki i są kody QR, pod którymi kryje się mnóstwo wartościowych treści, przygotowanych przez nasze ambasadorki.

Na czym polega wyjątkowość Twojego biznesu? Czym się wyróżniasz na tle konkurencji?

Rok Kobiet to projekt dedykowany „zwykłym” kobietom. Pokazujemy i wspieramy inicjatywy prowadzone przez kobiety i dla kobiet. Bo to właśnie my, przedstawicielki płci pięknej, robimy absolutnie fantastyczne i niezwykłe rzeczy.

Czy pasja może być sposobem na biznes?

Pasja to poczucie spełnienia i całkowite zanurzenie w tym, co się robi. W naszym kalendarzu, ale także w historiach, które publikujemy w mediach społecznościowych, pokazujemy przykłady biznesów, które narodziły się z pasji. Myślę, że to olbrzymie szczęście, gdy robimy w życiu to, co kochamy. Niestety, nadal jest to przywilej, a nie standard. Na szczęście coraz więcej kobiet realizuje swoje pasje i znajduje sposób, by ich zajęcie przynosiło także korzyści finansowe. W Roku Kobiet w kategorii Pasje i Inspiracje swoje historie opowiedziały m.in. Ewa Chojak, która z pasji do samochodów i off-roadu założyła 4×4 Team oraz Izabela Bogdańska, która z miłości do tańca i ruchu stworzyła szkołę tańca i prowadzi zajęcia dla ciała – Ladies Motion oraz Body Correction.

Czy Twoja działalność biznesowa powstała z pasji, czy raczej z chłodnej kalkulacji?

Rok Kobiet powstał z chęci podzielenie się tym, co moim zdaniem, mamy najcenniejszego, czyli wiedzą, doświadczeniem i inspiracją. Miałyśmy w życiu dużo szczęścia. Na różnych jego etapach spotkałyśmy wspaniałe kobiety – dobre, mądre, ambitne, pełne pasji. Dzięki nim wierzymy w siłę inspiracji i wsparcia, którego same doświadczyłyśmy.

Czym dla Ciebie jest pasja? Masz jej własną, prywatną definicję?

Pasja jest wtedy, gdy całkowicie zanurzam się w to, co robię, i zapominam o innych rzeczach. Gdy czuję, że to, czym się zajmuję, ma sens, jest wartościowe i potrzebne. Przepełnia mnie wtedy uczucie spełnienia. O pasji, która jest moim powołaniem, mogę mówić godzinami i w ogóle mnie to nie męczy.

Czy biznes bez pasji ma szansę na sukces?

Pytanie, co uznamy za miarę sukcesu. To tak jak w przypadku rzemieślnika i artysty. Prawdziwe klejnoty powstaną tylko z pasji. Rzemieślnik zrobi dobry produkt, ale to artysta stworzy dzieło.

Co daje Ci poczucie spełnienia i sprawia, że chce Ci się żyć, działać, pracować?

Napędzają mnie efekty, robienie tego, w czym jestem dobra, i tego, w co wierzę. Uskrzydla mnie to, jak inni się rozwijają, rozkwitają, zdobywają nowe kompetencje i dzielą tym z całym światem. Jak podążają drogą, którą wybrali, i jak dbają o siebie. Motywację do działania daje mi również zdobywanie nowych kompetencji, własny rozwój oraz poczucie, że to, co robię, ma sens.

Jakimi wartościami kierujesz się w życiu?

Odkąd pamiętam, kieruję się zasadą: „Bóg pomaga tym, którzy sami sobie pomagają”. Dlatego tak ważna jest dla mnie niezależność – podobnie jak rodzina, zdrowie, relacje i rozwój. Cenię sobie również równowagę. Jest czas na pracę i czas na odpoczynek, czas dla rodziny, przyjaciół i czas tylko dla mnie. Potrzebuję przestrzeni i pobycia sama ze sobą, chwili na książkę i na zachwycenie się dobrą kawą czy pierwszym, wiosennym słońcem, które cudownie ogrzewa, ale nie pali. Uważam, że to, co dajemy, prędzej czy później do nas wraca. Wierzę, że ludzie są z gruntu dobrzy, dlatego warto dawać im szansę. Warto też pielęgnować swoje wartości i sprawdzać, czy nadal są naszymi drogowskazami.

Co jest największą siłą kobiet, nie tylko w biznesie?

Naszą siłą jest intuicja, empatia oraz umiejętność budowania relacji. Potrafimy łączyć ogień z wodą, współpracować dla większego dobra i szukać porozumienia. Umiemy też ciężko pracować i łączymy wiele ról.

Wiara w to, co się robi, ciężka praca, pokora, kreatywność – to dobry przepis na sukces. Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Dla mnie sukces to odwaga do tego, by działać, by wyjść ze strefy komfortu. To również otwarcie na krytykę i umiejętność oddzielenia wartościowego feedbacku od hejtu. Danie sobie przyzwolenia na popełnianie błędów i zaczynanie od nowa. To poczucie, że to, co robię, ma sens, że dzięki temu ktoś żyje lepiej, bezpieczniej, zdrowiej, pełniej, a czasami po prostu znośniej.

Wolność wyboru nie ma ceny. Jak rozumiesz wolność w biznesie?

Wolność w biznesie to przede wszystkim wolność wyboru własnej drogi, tego, z kim i jak chcę pracować. To podejmowanie decyzji: w co się zaangażuję, a co odpuszczę, czy pójdę na kompromis, czy zostanę przy swoim zdaniu. To wolność eksperymentowania – czasem kosztownego – i sprawdzania, co działa, a co nie. To możliwość wyrażania siebie oraz świadomość tego, że decyzje niosą za sobą konsekwencje. Wolność to także odpowiedzialność za to, co robimy, ale i za to, z czego rezygnujemy, bo brak działania to też działanie.

Wierzysz w kobiecą intuicję? Kierujesz się nią przy podejmowania kluczowych decyzji biznesowych?

O intuicji mówię wtedy, gdy mam kontakt ze sobą, gdy pozwalam swojemu wewnętrznemu przeczuciu dojść do głosu. Czasem jest to tylko na poziomie reakcji ciała, pierwotnego instynktu. Ściśnięte gardło, kamień w żołądku, uczucie niepokoju pozwalają zachować czujność, mobilizują do zadania dodatkowych pytań. Gdy mam do podjęcia ważną decyzję biznesową, to wyobrażam sobie dwa potencjalne scenariusze. Próbuję zwizualizować daną sytuację, sprawdzam, jakbym się wówczas poczuła, co by podpowiedziało moje ciało, moja intuicja.

Życiowe motto. Złota myśl, którą chciałabyś przekazać Czytelniczkom.

Wierzę w człowieka i jego potencjał, dlatego bliskie są mi słowa: LUDZIE W DOWOLNYM WIEKU MOGĄ NAUCZYĆ SIĘ DOSŁOWNIE WSZYSTKIEGO, JEŻELI POZWOLI SIĘ IM ZASTOSOWAĆ WŁASNY STYL NAUKI I WYKORZYSTAĆ SWOJE MOCNE STRONY – BARBARA PRASHING. Dlatego walczmy o siebie, o to, by znaleźć i robić w życiu to, co nas kręci, by szukać swojej drogi. Najmniejszymi krokami, ale do przodu. Jeśli znam swoje „co”, to zawsze znajdę swoje „jak”.

Rozmawiała: Ilona Adamska

Wywiad pochodzi w książki “Lwice Biznesu. Kobiety sukcesu o pasji w biznesie”.

Książka do nabycia na www.ikmag.pl/sklep 

PATRYCJA PETERSON-RÓŻYCKA

HR business partner, coach, mentor. Doradza w obszarze rozwoju osobistego i kariery. Pomaga zrozumieć drugą osobę, jej potrzeby i emocje. Wspiera w realizacji celów, rozwoju kariery i osiąganiu porozumienia. Wierzy w człowieka i jego potencjał. Jest ambasadorką budowania w oparciu o mocne strony. Współzałożycielka Roku Kobiet (#RokKobiet), projektu zbudowanego wokół społeczności na Facebooku i LinkedIn, nastawionego na wzajemne wsparcie, inspirowanie i dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem. Wydawca kalendarza Rok Kobiet – To jest Twój czas, który łączy pachnące drukiem kartki z wartościowymi materiałami ukrytymi pod kodami QR – przygotowanymi przez 29 wspaniałych ambasadorek. Prywatnie mama dwójki dzieci, zafascynowana jogą, pasjonatka żeglarstwa oraz kultury i języka hiszpańskiego.

www.linkedin.com/in/patrycja-peterson/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *