Motywacji można się nauczyć. Czyli kilka słów po inspirującym Zoomie z Beatą Pawlikowską

Jesteśmy właśnie po kolejnym inspirującym Zoomie z gwiazdą w ramach spotkań online Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Naszym gościem była znana i ceniona dziennikarka, podróżniczka i autorka książek Beata Pawlikowska. Z panią Beatą rozmawiałyśmy o motywacji do działania, o tym, co zrobić, kiedy nic nam się nie chce. A także o tym, które miejsca na świecie warto obejrzeć. Spotkanie poprowadziła Ilona Adamska, prezes EKKB. 

 

 

Jak mówiła Pani Beata, motywacja jest naturalnym procesem wewnętrznym, który uruchamia się w momencie podjęcia działania wraz z rozpoczęciem wydzielania dopaminy, neuroprzekaźnika regulującego poczucie nagrody i przyjemności.

Zdaniem Beaty Pawlikowskiej motywacji można się nauczyć. Sekret polega na tym, żeby umiejętnie balansować dwoma pozornie sprzecznymi mechanizmami, istniejącymi w mózgu: oporu przed wysiłkiem oraz skłonności do rozwoju. Motywacja nie jest darem, który spada na osoby posiadające wyjątkowe szczęście.

Motywacja jest nawykiem, który można w sobie wypracować. Zdaniem pisarki, najważniejsze jest to, żeby nie zastanawiać się nad tym, czy mam ochotę dzisiaj to zrobić, tylko przyjąć nadrzędne założenie, że ROBIĘ TO CODZIENNIE NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY MAM NA TO OCHOTĘ, CZY NIE.

Dlaczego? Ponieważ motywacja pojawia się dopiero po rozpoczęciu działania, a nie podczas rozmyślania, czy to ma sens. Wstaję rano i wychodzę na dwór. Nie pytam siebie o zgodę ani czy mam na to chęć. Po prostu robię to na mocy wcześniej przyjętego zobowiązania wobec samej siebie, a zobowiązanie powstało na bazie praktycznie dowiedzionej skuteczności. Nie pytaj siebie, czy masz na to ochotę. Po prostu zrób to. Wtedy pojawi się ochota i motywacja do życia – mówi Beata Pawlikowska.

Na końcu rozmawiałyśmy o jej najnowszym kalendarzu ROK DOBRYCH MYŚLI. To 365 stron z pozytywnymi przesłaniami na każdy dzień w roku, przepisami kulinarnymi, a także – po raz pierwszy – z żółtymi kartkami, afrykańskimi przysłowiami i fragmentami książek do poczytania.

Podróżniczka przytoczyła dwa ulubione przysłowia, które warto wziąć sobie do serca:

„Stojąca mrówka zrobi więcej niż leżący słoń”;

„Jeżeli udało ci się uciec z jaskini lwa, to po co wracać się po kapelusz?”.

Natomiast kraje, które zdaniem podróżniczki warto odwiedzić, to: Bhutan, Peru, Republika Związku Mjanmy (Birma), Kambodża i Wietnam.

W ostatniej części Zooma pytania gościowi mogły zadać nasze członkinie. Było wesoło, wzruszająco i motywująco.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *