Aga Pietrzykowska: Energia pozytywna zawsze wywołuje uśmiech i chęć działania. Z hejtem jest odwrotnie!

Ostatnio zaprojektowałam kartę i grafiki, do kampanii „Nie hejtuję-motywuję”, które za pomocą prostych symboli przekazują i kodują pozytywne zachowania społeczne. Zamiast rysować osoby załamane i stłumione, ja proponuję przekaz z pewną sugestią pomocy. Karta przedstawia motyla, który został złapany w sieć hejtu. Pomocną dłoń wyciąga do niego mały, niepozorny komar i wyciąga go z sieci. Karta zawiera sporo szczegółów, które pomagają w zorientowaniu się, czym jest hejt, a jej kolorystyka nadaje całej historii pozytywny wydźwięk, czyli motywację do działania, empatię otoczenia oraz uważność na innych. Motyl rozwija skrzydła, a tym samym swoje szczęście, marzenia, kreatywność i emocje. – mówi Aga Pietrzykowska, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pomysłodawczyni kart, które tworzy pod hasłem “Wzmacniacz”. 

 

 

 

Nadeszły czasy, kiedy dzieci w sposób szczególny potrzebują naszego wsparcia. Uwagi i obecności. Co możemy zrobić, aby czas spędzony z nimi był naprawdę wartościowy?

Żyjemy w czasach nadmiaru – zarówno rzeczy, informacji, jak i obowiązków, które mamy do wykonania. Wartością w naszych czasach stała się uważność i koncentracja na jednej czynności.

Aby spędzić wartościowo czas, potrzeba kilka czynników: chęci, dobrego nastawienia i pomysłu. Jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za jakość relacji. To od nas zależy, jakiej komunikacji nauczymy kolejne pokolenia. Czas z drugim człowiekiem powinien opierać się na uważności. Nawet kilka wspólnych minut może być więcej warte niż godziny spędzone na mijaniu siebie. Warto wygospodarować przynajmniej 15 minut na rozmowę lub zabawę, bez telefonu, gazety czy innego rozpraszacza.

Istotą jest dzielenie się przemyśleniami, obserwacjami i emocjami. Ważne jest zadbanie o to, by dziecko czuło się bezpiecznie przy wyrażaniu własnych emocji, opinii i spostrzeżeń. Nie należy oceniać, a trzeba DOCENIAĆ.

W czasach, gdy rodzice skupiają się na robieniu kariery lub pracują na dwóch etatach, by przeżyć od pierwszego do pierwszego, rozmawianie z pociechami bywa rzadkością. A szkoda, bo to właśnie ciepła, serdeczna, płynąca z serca i żywego zainteresowania rozmowa z dzieckiem może ustrzec maluchy i młodzież przed poważnymi problemami psychicznymi. Wielu rodziców skarży się także w rozmowach z nauczycielami, że nie potrafi rozmawiać ze swoimi dziećmi. Z pomocą mogą przyjść karty, które tworzysz pod nazwą „Wzmacniacz”. Skąd pomysł na ich wykonanie?

„Wzmacniacz” powstał z potrzeby rozmowy i reagowania na problemy własnych dzieci. W wieku dojrzewania dzieci przestają już zadawać pytania typu „A dlaczego? A po co?”, zaczynają obserwować swoje życie wewnętrzne, pojawiające się uczucia, nowe emocje czy potrzeby. Nie do końca potrafią to nazwać, a jeszcze trudniej im o tym porozmawiać. Gdy na pytanie „Co u ciebie?”, dziecko trzaska drzwiami, to znak, że coś się dzieje i trzeba zareagować. I tak właśnie zrobiłam.

Aga Pietrzykowska

Akurat pracowałam nad ilustracją do magazynu, więc postanowiłam zapytać córkę, co sądzi o mojej pracy. Wychodząc od obrazu, zaczęłyśmy rozmawiać o kolorach, uczuciach i troskach. Takie doświadczenia naprowadziły mnie na pomysł stworzenia ilustracji haseł, które będą stanowiły bazę tematów do rozmowy.

Przygotowałam też pakiet pytań pomocniczych, żeby łatwiej było się poruszać podczas zalewu emocji i cięższych nastrojów.

I tak właśnie powstał prototyp „Wzmacniacza”. Wyszłam z założenia, że aby coś w życiu zmienić, należy zacząć od siebie. Jako że uwielbiam rysować i inspiruję się psychologią, a młodzi ludzie przeżywają dramaty i nie wiedzą, od czego zacząć budowanie własnej osobowości, wymyśliłam narzędzie, które może pomóc innym, wzmacniać, uszczęśliwiać, wyciągać z gorszych nastrojów, twórczo się rozkręcać, wywoływać emocje, uśmiech i motywacje.

Ma to sporo wspólnego z filozofią ubuntu – docenienia świata, siebie samego, innych… oraz motywowanie do tego, co wspólnie możemy zdziałać na wielu płaszczyznach.

„Wzmacniacz” to zestaw 52 ilustrowanych kart z zadaniami do narysowania, pytaniami do zamyślenia i gadania i wzmacniającymi sentencjami.

Karty mogą pomóc młodym (i młodym duchem) trochę się otworzyć i złapać chwile namysłu.

Temat psychologii człowieka pogłębiałam też przez kilka lat na studiach pedagogicznych Akademii Sztuk Pięknych i neofilologicznych na Uniwersytetu Warszawskiego (Stosunki Międzykulturowe). Antropologia, psychologia międzykulturowa, socjologia, kody kulturowe, jeszcze bardziej przybliżyły mi mechanizm kształtowania człowieka w różnych obszarach świata. Najbardziej istotne kwestie, które rozważam to: co powoduje ze człowiek jest szczęśliwy, jakie są role kobiety i mężczyzny w różnych społecznościach i jak to wpływa na budowanie własnego świadomego JA. Zagadnienia pedagogiczne uświadomiły mi jak bardzo rzeczywistość daleka jest od praktyki. Wzmacniacz może wypełnić te lukę.

Tematy podejmowane poprzez karty skłaniają dzieci do myślenia, do żywej dyskusji. Do dzielenia się doświadczeniami, przeżyciami z życia, ze szkoły. Gdzie „Wzmacniacz” może być zatem stosowany?

„Wzmacniacz” to pretekst do nawiązania rozmowy. A gdzie możemy rozmawiać? Wszędzie – w drodze do domu, w samochodzie, na kanapie. Również w szkole, podczas zajęć wychowawczych czy warsztatowych.

Tematy na kartach „Wzmacniacza” związane są z rozwojem osobistym, budowaniem relacji, motywacją, szczęściem, samoakceptacją, odwagą, pracą, nawykiem czy odpoczynkiem.

Sama idea kart  pozwala zacząć ciekawą i wartościową rozmowę z każdym, niezależnie od wieku. W te karty można grać na wiele sposobów – np. losując numer pytania czy zdania i odpowiadając na nie według własnego pomysłu. Co więcej, we „Wzmacniacz” można grać samemu. Wystarczy wybrać kartę na konkretny dzień czy tydzień i rozpisać sobie własne przemyślenia. Przepracować konkretną kwestię, a później o niej porozmawiać z przyjaciółką.

Ilustracje przedstawione na kartach „Wzmacniacza” wskazują nam obszary, o których warto pamiętać. Mają inspirować, dodawać odwagi do rozmów i wykonywania własnych ćwiczeń rysunkowych.

Od jakiegoś czasu współpracujesz z Fundacją Komputronik, która wsparła kampanię „Nie hejtuję-motywuję”. W ramach akcji powstały karty z cudownym przesłaniem o tym samym haśle. Co chciałaś przekazać poprzez karty?

Fundacja Komputronik działa w sposób bardzo konkretny i skuteczny. Pomaga dzieciakom, które czują się wykluczone cyfrowo lub potrzebują wsparcia, a do tego wychwytuje i nagradza talenty.

W ramach naszej współpracy powstało kilka pomysłów, które wdrażamy w życie. Ostatnio zaprojektowałam kartę i grafiki, do kampanii „Nie hejtuję-motywuję”, które za pomocą prostych symboli przekazują i kodują pozytywne zachowania społeczne. Zamiast rysować osoby załamane i stłumione, ja proponuję przekaz z pewną sugestią pomocy. Karta przedstawia motyla, który został złapany w sieć hejtu. Pomocną dłoń wyciąga do niego mały, niepozorny komar i wyciąga go z sieci. Karta zawiera sporo szczegółów, które pomagają w zorientowaniu się, czym jest hejt, a jej kolorystyka nadaje całej historii pozytywny wydźwięk, czyli motywację do działania, empatię otoczenia oraz uważność na innych. Motyl rozwija skrzydła, a tym samym swoje szczęście, marzenia, kreatywność i emocje.

Monika Buczkowska w wywiadzie dla magazynu „Law Business Quality” powiedziała, że naważniejsza w „walce” z hejtem jest edukacja: „Ludzie muszą zrozumieć, że bardzo często hejt sprawia więcej bólu niż fizyczne cierpienie. Hejt może doprowadzić do depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstw ofiar tego zjawiska. Osobiście uważam, że walka z hejtem powinna zacząć się od nauczenia ludzi prowadzenia dyskusji. Nie musimy zgadzać się z poglądami czy przekonaniami innych, ale każdy ma prawo je wyrażać i z szacunkiem powinniśmy odnosić się do innych”. Jak można wykorzystać „Wzmacniacz” w starciu z hejtem?

Wielokrotnie rozmawiałyśmy z Moniką na temat hejtu, problemu samobójstw i słabej kondycji psychicznej młodych ludzi. Bardzo poruszają nas te kwestie, dlatego swoimi działaniami staramy się wpłynąć na ich poprawę. Gra kreatywna „Wzmacniacz” jest poniekąd odpowiedzią na hejt. Jest zbiorem zasad, podpowiedzi i sugestii, dzięki którym młodzież może poradzić sobie z trudnymi zagadnieniami. Sam fakt, że ktoś coś podobnego przeżył, daje nadzieję, że problem można rozwiązać. Hejt rodzi się z kompleksów, niskiego samopoczucia, niedowartościowania i przede wszystkim strachu. „Wzmacniacz” może pomóc w budowaniu własnej wartości, zrozumieniu swoich sił i słabości oraz docenieniu pozytywnych aspektów własnego życia. Niestety środowisko szkoły, dawne przyzwyczajenia do krytyki jako motywatora, skupienie się na błędach oraz poprawianie samopoczucia poprzez wyśmiewanie się ze słabszych są nadal obecne w smutnej rzeczywistości młodzieży. Karty „Wzmacniacza” są narzędziem do ochrony przed hejtem i kluczem do dobrej rozmowy. Na stronie www.heart52.com można pobrać ogólne zasady dobrej rozmowy , które warto stosować zarówno w środowisku szkolnym, jak i domowym.

Ostatnio o „Wzmacniaczu” jako narzędziu pomocnym w terapii przeczytać można było w czasopiśmie „Niebieska Linia”. „Newsweek Psychologia” objął patronatem naszą grę. A w 2022 roku „Wzmacniacz” zdobył nagrodę główną w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

„Wzmacniacz” według opinii wielu pedagogów, psychologów, rodziców i opiekunów może pomóc w konfrontacji z kryzysem, problemami i z pewnością z hejtem.

Na co dzień tworzysz rysunki, grafiki do topowych magazynów i gazet. Na swoim koncie masz liczne wystawy. Odnosisz sukcesy, co często może budzić zazdrość. Czy na co dzień spotykasz się w swoim środowisku biznesowym z hejtem?

Niestety tak. W środowisku artystycznym mocno rozpanoszyła się zawiść i zazdrość.

Ja staram się skupiać się na pozytywnych aspektach i nie rozpamiętywać tych złych. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zamiast hejtować i zazdrościć, mogą podjąć wspólne działania, które przyniosłyby wiele wspaniałych rezultatów. Energia pozytywna zawsze wywołuje uśmiech i chęć działania. Z hejtem, jak wiadomo, jest odwrotnie. Po co więc tracić czas na zgryzotę?

Plany na rok 2023?

Planów mam mnóstwo na następnych kilka lat. W 2023 chciałabym, aby „Wzmacniacz” trafił do większej liczby szkół i rodzin oraz pomógł jeszcze większej liczbie dzieci w Polsce. Gra z pewnością ukaże się w kilku wersjach językowych, aby dotrzeć do zagranicznych odbiorców. Dodatkowo planujemy wystawę Wzmacniającą, która zostanie pokazana w szkołach i placówkach związanych z pomocą dla młodzieży. Wzmacniające warsztaty twórcze to też pomysł na najbliższe dwa lata.

Na polu zawodowym malarskim – planuję kilka wystaw w kraju. A prywatnie może uda się zwiedzić kilka miejsc z ciepłym podmuchem wiatru. Czas pokaże.

Rozmawiała: Ilona Adamska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *