Autentyczność w biznesie – prawdziwą siłą!

Szczerość wobec siebie w kontekście podejmowanych działań biznesowych to temat przewodni projektu „Autentyczność – prawdziwa siła kobiet w biznesie” organizowanego przez Europejski Klub Kobiet Biznesu. Czy w dzisiejszych czasach takie podejście ma sens?

 

 

 

Sukces w biznesie nie oznacza jedynie zwycięstwa w bezpardonowej walce z konkurencją, osiągania coraz wyższych norm sprzedaży i kreowania nieprawdziwego wizerunku na poczet agresywnej kampanii marketingowej. Coraz szersze grono przedsiębiorców jest przekonane o słuszności takiej postawy. Należy do nich m.in. Teresa Rosati:

– Autentyczność w biznesie to fundament oparty na rzetelności, spójności i prawdomówności. To nie tylko wartość, ale również postawa, która definiuje sposób działania firmy, relacje z klientami i pracownikami. Autentyczność to dla mnie również angażowanie się z sercem, empatią i troską w ważne projekty, dzięki czemu autentyczność staje się podstawą, na której można zbudować silną, wartościową markę – podkreśla Teresa Rosati, ambasadorka Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.

Korzyści wdrażania powyższych działań jest wiele, do najważniejszych należy przekonanie, że oddziałujemy na otoczenie, kreując pozytywne zmiany, które służą nie tylko naszemu biznesowi, ale kształtują też dobre praktyki w obrębie naszych klientów oraz konkurencji postrzeganej nie tylko lokalnie, ale też globalnie:

– W dzisiejszym świecie nie jest łatwo o autentyczność. „Bądź sobą, bo wszyscy inni są już zajęci” – to stwierdzenie, które według mnie idealnie odzwierciedla istotę autentyczności. Bycie sobą to najlepsza rola, gdyż tak naprawdę nie musimy się do niej przygotowywać, działamy zgodnie ze swoimi wartościami oraz zasadami – mówi Marta Tracz przedsiębiorczyni, która pomaga w realizowaniu celów finansowych oraz lokowaniu kapitału w nieruchomości na Cyprze oraz innych destynacjach oraz wspiera również jako coach w dziedzinie relacji z pieniędzmi oraz zarządzania emocjami, otwierając drogę do obfitości.

Prowadzenie biznesu w zgodzie z własnymi przekonaniami i wartościami wpływa na postrzeganie naszej marki jako wiarygodnej i godnej zaufania. Droga wiodąca do uzyskania świadomości w tym zakresie wcale jednak nie jest oczywista:

– Słowo „pokora” jest ze mną od lat, ale dopiero niedawno zrozumiałam, jak mocno łączy się ono z autentycznością.  Uświadomiłam sobie, że „pokornie” nie oznacza tylko: „w sposób uniżony”, ale też: „w prawdzie o sobie”. To bardzo ważna kwestia w budowaniu swojego świadomego autentycznego „Ja”. Nie muszę udawać, że jestem lepsza czy gorsza, zamiast tego mogę po prostu przyjąć swoją doskonałość i niedoskonałość. – stwierdza Edyta Kwiatkowska-Pelizg – trenerka przywództwa i komunikacji.

Istotą autentyczności w biznesie jest też świadomość, że nie mamy do czynienia z zaplanowaną strategią marketingową, lecz ze szczerym działaniem, które buduje nasz spójny wizerunek:

– Przez długi czas zdjęcia biznesowe kojarzyły mi się z nadęciem i sztucznością, byciem poważnym na siłę, bo to dodaje prestiżu i szacunku. Natomiast ja chciałam to zrobić inaczej; pokazać fotografowaną osobę w pozytywnym świetle, taką jaka jest, bez udawania. Namawiam swoje klientki do bycia jak najbardziej naturalną, swobodną, do bycia sobą nawet na zdjęciach wizerunkowych. Dlatego właśnie wzięłam udział w akcji o autentyczności w biznesie – jest to sprawa ważna zarówno dla moich Klientek jak i mnie samej – zaznacza Agnieszka Potocka, fotografka, właścicielka marki „Lekkie sesje wizerunkowe”.

Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach wdrożenie takich założeń wcale nie jest takie proste:

– Możesz osiągać korzyści, działając wbrew sobie – pokusy przychodzą z wielu stron. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez kulturę powierzchownego lansu i dążenia do natychmiastowej gratyfikacji, czasem trudno zajrzeć w głąb samej siebie, dowiedzieć się, kim jesteś i zgodnie z tym żyć. Jednak taka postawa przynosi długoterminowe poczucie szczęścia i spełnienia, zamiast chwilowej ulotnej euforii podszytej poczuciem winy, wstydem i innymi przykrymi emocjami. Autentyczność to droga, która nie ocenia i nie szufladkuje. To droga, która akceptuje Ciebie taką, jaką jesteś i łączy w tej postawie z innymi ludźmi na drodze do wspólnego celu, jakim jest godnie przeżyte życie – mówi Patrycja Maślankiewicz, EMBA, EDBA, DBA, praktyk zarządzania, doktor biznesu, psychoterapeuta kadry zarządzającej.

Idąc tym tropem, warto postawić na świadomość i samoakceptację, bez których nie można wypracować postawy autentyczności w biznesie:

– Autentyczność to dla mnie zwieńczenie drogi do samopoznania, zobaczenia swoich mocnych i słabych stron oraz odwaga do stanięcia twarzą w twarz z samą sobą w pełnej akceptacji, ze świadomością, że właśnie w takim wydaniu możemy dać innym największą wartość. Dopiero wówczas, kiedy potrafimy zobaczyć i zaakceptować siebie „bez pudru”, jesteśmy w stanie prawdziwie dostrzec drugiego człowieka i zbudować na solidnym fundamencie lojalne relacje i satysfakcjonujący biznes, który całkowicie harmonizuje z naszym wewnętrznym głosem – mówi Magdalena Kantor, międzynarodowa trenerka biznesu, kompetencji społecznych i komunikacji, doradca ds. etyki i HR, pedagog.

Podążanie drogą, gdzie kluczową rolę odgrywa szczerość i transparentność oznacza jednak postawienie sobie wysokich priorytetów:

– Autentyczność jest wymagająca. Oczekuje od nas wglądu w siebie, analizy myśli i zachowań, ale przede wszystkim życia w zgodzie z prawdą, wyrażaną poprzez mówienie tego, co myślimy, działania spójnie z naszymi przekonaniami, bez naginania się do zewnętrznych oczekiwań, bez udawania, dodawania, ujmowania. Dlatego autentyczność często nas kłopocze… Jeśli jednak sobie na nią pozwolimy, budujemy wtedy swoją wewnętrzną siłę, poczucie wolności, życie pełne satysfakcji i mocy sprawczej oraz nawiązujemy prawdziwe i długotrwałe współprace w biznesie – wyjaśnia Ewa Suchocka, trenerka mentalna, socjolog, inwestorka działająca jako marka http://Faktoria.xyz.

Szczerość i uczciwość w biznesie przynoszą spokój, wynikający z faktu, że nikt nie zarzuci nam działania nieetycznego, zarówno wobec klientów, jak i konkurencji czy, last but not least, nas samych i naszych współpracowników. Aby podkreślić korzyści płynące z wcielania w życie takiej postawy, Ilona Adamska postanowiła zorganizować akcję pod hasłem: „Autentyczność – prawdziwa siła kobiet w biznesie”. Wydarzenie odzwierciedla fundamentalne założenia Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Jak podkreśla pomysłodawczyni i prezes EKKB, projekt stanowił milowy krok w promowaniu wartościowych relacji, zaufania i autentycznego podejścia do działań zawodowych:

– Wierzę, że autentyczność jest niezwykle pomocna w budowaniu własnej marki, gdyż pomaga w osiągnięciu celów biznesowych oraz wspiera kreowanie wartościowych relacji i dobrych praktyk w danej branży – mówi Ilona Adamska.

Dzięki udziałowi w projekcie uczestniczki mogły wzmocnić wiarygodność swojej marki osobistej, a poprzez pokazanie siebie „bez maski” – podkreślić swoją unikalność i różnorodność.

W ramach akcji zorganizowano w styczniu Tydzień Autentyczności, który oferował szereg działań aktywizujących kobiety biznesu, m.in. wywiady live z ekspertami: Jackiem Santorskim, Dariuszem Dumą, Edytą Kwiatkowską, Eweliną Salwuk-Marko i psychoterapeutką Moniką Orkan-Łęcką. Akcja zatoczyła szerokie kręgi i nie zakończyła się po upływie 7 dni. Dzięki temu od stycznia do końca kwietnia przeprowadzane są na facebookowym profilu Klubu wywiady z uczestniczkami akcji, gdzie rozmawia się o dojrzałej autentyczności w biznesie i życiu codziennym. To cenne źródło inspiracji dla każdego, kto chce budować silną markę!

Ponadto, 23 lutego odbyła się sesja zdjęciowa z udziałem uczestniczek projektu, a wieczorem tego samego dnia odbył się finał akcji podczas którego wręczono statuetki przedsiębiorczym kobietom pod hasłem „Autentyczna Marka w Biznesie 2024”.

– Nasza akcja była doskonałą okazją, by wyeksponować wartość autentyczności w biznesie. Zainteresowanie nią i zasięgi, jakie osiągnęliśmy na naszym Facebooku w trakcie Tygodnia Autentyczności przeszły moje najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że temat jest cały czas ważny, potrzebny i aktualny. – mówi Ilona Adamska, pomysłodawczyni projektu.

Podobnego zdania są osoby uczestniczące w projekcie, którego ramy czasowe dawno już wykroczyły poza tydzień, pozwalając paniom rozwijać skrzydła własnego biznesu:

– Autentyczność to przejaw dojrzałości emocjonalnej, której elementami są m.in. samoświadomość, samoakceptacja, znajomość swoich wartości i postępowanie zgodnie z nimi, czyli spójność wewnętrzna. Wzięłam udział w akcji, żeby zachęcić innych do bycia autentycznym i pokazać swoim przykładem, że można żyć i prowadzić firmę będąc wiernym swoim wartościom – mówi Joanna Wójtowicz, przedsiębiorca w branży odzieżowej, producent i strateg biznesu, właściciel marki naturalnej bielizny nocnej http://Dreamairy.pl” oraz szwalni usługowej http://Progresew.com, pedagog, coach ICI.

Autentyczność w biznesie to hasło, które coraz odważniej toruje sobie drogę w świecie biznesu. Jego unikatową definicję podała Monika Blezień-Ruszaj, doradca ds. ochrony środowiska i dokumentacji kosmetycznej, biotechnolog, przedsiębiorczyni:

– Autentyczność to dla mnie działanie w zgodzie z samą sobą, szczerość wobec siebie, takie postępowanie, aby zarówno na płaszczyźnie biznesowej, jak i prywatnej nie mieć do siebie pretensji, bądź wyrzutów sumienia. Autentyczność, czyli niezakładanie maski, to w naszych czasach trudna decyzja wymagająca odwagi, wyjścia ze strefy komfortu, aby pokazać swoje priorytety. Nie każdy jest na to gotowy, ale warto wybrać tę drogę i pokazać, że można kreować pozytywne zmiany!

Joanna Bielas

fot. Beata Wróblewska

***

Udział w zdjęciach wzięły:

Monika Blezień -Ruszaj, Alina Roszczyńska, Ewa Suchocka, Magdalena Kantor, Anna Zbyszewska, Edyta Kwiatkowska-Pelizg, Patrycja Maślankiewicz, Agnieszka Potocka, Anna Stępień-Kraska, Żaneta Hejne, Katarzyna Richter, Marta Tracz, Joanna Wójtowicz.

Fotograf: Beata Wróblewska

Makijaż: Paulina Grudzień, Magdalena Murat, Dorota Lange oraz podopieczne Make Up Academy By Dorota Lange

Włosy: Kateryna Korolova

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *