Dbajmy i badajmy. Jak wspierać kobiety w biznesie pod względem profilaktyki raka szyjki macicy

W sierpniu i wrześniu polska marka kosmetyków naturalnych VCee nawiązała współpracę z Ogólnopolską Organizacją Kwiat Kobiecości w ramach akcji edukacyjnej #dbajmyibadajmy. O tym, z jakiego powodu jest to ważna inicjatywa, jakie działania podejmują oraz dlaczego warto stale przypominać o profilaktyce i regularnych badaniach ginekologicznych, opowiada Ida Karpińska, założycielka i prezeska Kwiatu Kobiecości.

 

 

 

Ido, dlaczego jako Kwiat Kobiecości ucieszyliście się na propozycję współpracy i podjęliście wspólne działania?

Ida Karpińska: Przystąpiliśmy do współpracy z wielu różnych powodów. VCee to wyjątkowa marka, która swoje produkty opiera na naturalnych składnikach. Dla mnie jako kobiety jest to bardzo ważne, ponieważ w swoim życiu dość dużo przyjęłam chemii, sama wygrałam walkę z rakiem szyjki macicy i nie chcę jej już więcej. Uważam, że wszystko, co naturalne, jest dużo lepsze dla naszego organizmu. Żyjemy w świecie zanieczyszczonym, oddychamy brudnym powietrzem, nie jemy najlepszego jedzenia, używamy kosmetyków, które nie zawsze są naturalne. W związku z tym trzeba doceniać marki kosmetyczne, których produkty są naturalne, a dodatkowo wspierać nasze rodzime, polskie firmy. Co więcej, podoba mi się również komunikacja VCee, ponieważ w swoich mediach społecznościowych marka edukuje, podejmuje tematy dbałości o swoje zdrowie, ciałopozytywności i zachęca kobiety do troski o siebie na wielu różnych poziomach. Nie ucieka więc od trudnych tematów. VCee cosmetics powstało z miłości do kobiet. Marka wierzy, że każda z nich ma w sobie ukryte piękno, które niekiedy wystarczy tylko wydobyć. Nie odbędzie się to jednak bez troski o zdrową kobiecość i w pełni się z tym zgadzam.

Jakie działania podejmujecie w ramach współpracy?

Przede wszystkim razem z VCee prowadzimy cykl live’ów edukacyjnych #dbajmyibadajmy skierowanych do kobiet na temat profilaktyki, badań przesiewowych, raka szyjki macicy, wirusa HPV czy cytologii. Są to podstawowe, ale bardzo ważne informacje dla nas – kobiet. Poprzez wspólne działania zachęcamy do systematycznych, corocznych badań cytologicznych. Jestem ogromnie wdzięczna marce VCee, że zdecydowała się w swoich social mediach podjąć taki temat – delikatny, intymny, ale jakże kluczowy dla wszystkich kobiet. Za nami trzy live’y, które są zapisane i cały czas dostępne na profilu @vcee.cosmetics na Instagramie, więc gorąco zapraszam do obejrzenia. Dodatkowo można tam znaleźć treści edukacyjne powstałe we współpracy z ekspertkami Kwiatu Kobiecości.

To bardzo ważna akcja, ponieważ wciąż mam wrażenie, że za rzadko porusza się tematy profilaktyki ginekologicznej w mediach społecznościowych. Porozmawiajmy teraz chwilę o Kwiecie Kobiecości. Co przyczyniło się do powstania organizacji? I czym zajmujecie się na co dzień?

Zawsze mówię takie cudowne zdanie, które uwielbiam, że pozytywnym skutkiem ubocznym mojej choroby jest powstanie Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Wygrana walka z rakiem szyjki macicy spowodowała, że z potrzeby serca założyłam organizację, która wspiera kobiety zmagające się z chorobami ginekologiczno-onkologicznymi narządów rodnych. Temat ten jeszcze paręnaście lat temu stanowił tabu – był trudny, niemedialny. Dzisiaj dużo częściej mówi się o chorobach ginekologicznych.

Historie kobiet pokazują, że nie ma znaczenia, ile mamy lat, skąd pochodzimy, jak żyjemy czy jaki zawód wykonujemy. Na raka szyjki macicy może zachorować każda kobieta niezależnie od pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego. Wiele z nich stara się pozostać aktywnymi zawodowo, często prowadzą biznes nawet podczas walki z nowotworem. Jakie czekają na nie wyzwania?

Wiele kobiet po zakończeniu leczenia, jeżeli chodzi o raka szyjki macicy, wraca do swojego normalnego życia, do pracy i codziennego funkcjonowania. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stadium rak został wykryty, ponieważ im głębsze stadium, tym powrót do normalności jest trudniejszy. W związku z tym tak ważne jest, żeby się systematycznie co roku badać. Choroba nowotworowa stanowi ogromne wyzwanie dla człowieka, to potężna walka o życie, przewartościowanie świata i swojego funkcjonowania w nim. Niejednokrotnie z historii kobiet dowiaduję się, że z powodu przebytej trudnej operacji muszą zmienić dotychczasową pracę, ponieważ nie mogą już tyle czasu stać na własnych nogach i na przykład prowadzić apteki. Potrzebna jest więc zmiana i dostosowanie się do nowych możliwości. Doświadczenie kobiet pokazuje jednak, że jesteśmy niezwykłe i bardzo silne, dlatego uwielbiam spotkania i rozmowy w kobiecym gronie, które zawsze są dla mnie wielką inspiracją.

W jaki sposób można wspierać takie kobiety, aby robić to mądrze i świadomie? Czy są jakieś zachowania albo słowa, które szczególnie motywują do walki z nowotworem albo takie, których jako bliscy powinnyśmy się wystrzegać?

W jaki sposób wspierać kobiety chorujące? Po prostu być i trzymać za rękę w tym momencie, kiedy słabną, tracą siły i nadzieję, a także podbudowywać je, być dla nich pewnego rodzaju stelażem. Dodatkowo pomoc można otrzymać w takich organizacjach jak Kwiat Kobiecości. Na naszej stronie internetowej można znaleźć ekspertów, zarówno medycznych, jak i prawników, dietetyków, trychologów, którzy oferują wsparcie w walce z chorobą i są gotowi odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Warto też oczywiście wspomnieć, że ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy możemy zminimalizować. O czym powinniśmy pamiętać i jak to robić?

Przy raku szyjki macicy wyróżniamy dwa rodzaje profilaktyki. Pierwszy z nich to badanie cytologiczne, czyli systematyczne badanie się. W tym przypadku, nawet jeśli usłyszymy diagnozę, to przy regularnych badaniach jesteśmy w stanie wyłapać nowotwór w takim stadium, że walka z nim skończy się wyłącznie na szybkim, krótkim zabiegu. Drugi rodzaj profilaktyki to szczepienia przeciw wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy i tutaj zaleca się szczepić dziewczynki i chłopców przed inicjacją seksualną. Natomiast jeśli jesteśmy już dojrzałymi kobietami i chcemy się zaszczepić, musimy najpierw wykonać test HPV. I jeżeli nie mamy w danym momencie tego wirusa, to jest to dobry czas, żeby się zaszczepić. Z kolei jeśli wynik wskaże jego obecność, musimy odczekać rok, następnie zrobić ponownie test i jeśli  wynik wyjdzie negatywny, to wtedy można się zaszczepić przeciw wirusowi HPV. Oczywiście tutaj konsultacja z ginekologiem jest nieodzowna.

W jaki sposób kobiety będące pracodawczyniami mogą zwiększać świadomość na temat profilaktyki zdrowotnej w swoich firmach?

W bardzo prosty sposób! Na przykład poprzez zaproszenie Kwiatu Kobiecości do firmy z naszą edukacją. Takie nawet 30-minutowe spotkania są ogromnym wsparciem i wartością. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania wówczas z naszego BadaBusa, który jest mobilnym gabinetem medycznym, gdzie kobiety mogą wykonać badanie cytologiczne, a następnie odebrać wyniki przez Internet. Jest to łatwa, wygodna i dostępna opcja zarówno dla pracowniczek, jak i pracodawcy.

To bardzo cenne informacje. A jak można wesprzeć działania organizacji Kwiat Kobiecości? 

Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład oddając 1,5% swojego podatku. To ważna forma wsparcia, za którą wszelkie organizacje pozarządowe są zawsze bardzo wdzięczne. Można również oddać niepotrzebne ubrania poprzez platformę ubraniadooddania.pl, a za każdy kilogram ubrań Kwiat Kobiecości dostaje złotówkę, którą przeznacza na wsparcie kobiet w walce z nowotworem. Inną opcją pomocy jest zakup specjalnych bransoletek „Niezapominajek”. Dzięki nim każda kobieta może zostać Ambasadorką Kwiatu Kobiecości, zachęcając na przykład mamę, córkę, siostrę czy przyjaciółkę, aby w trosce o własne zdrowie pamiętały lub też nie zapominały o wykonywaniu regularnych badań ginekologicznych. Wszystkie informacje na temat możliwości wsparcia naszej organizacji można znaleźć na stronie kwiatkobiecości/wesprzyj. Cieszymy się, że marka VCee rozpoczęła akcję #dbajmyibadajmy i mogliśmy połączyć siły. Dzięki takim inicjatywom mamy szansę dotrzeć jeszcze szerzej z wiedzą na temat raka szyjki macicy i pogłębiać świadomość wokół profilaktyki zdrowotnej.

Więcej informacji o akcji #dbajmyibadajmy na Instagramie marki VCee:

https://www.instagram.com/vcee.cosmetics/

https://www.vcee.pl/

Rozmawiała: Ilona Adamska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *